Wizerunek finansowy nie jest czymś co tworzymy na potrzebę chwili, aby uzyskać kredyt. Tak na prawdę buduje się go latami, a czasami nawet przez całe życie. Korzystanie z produktów finansowych wiąże się z tworzeniem się naszej historii kredytowej. Ta nie jest w cale tworem niematerialnym, a informacje o niej bank przekazuje m.in. do Biura Informacji Kredytowej. Po co? Tego dowiesz się w tym artykule.
Jak budować dobry wizerunek finansowy?
Czym jest BIK?
BIK, a więc Biuro Informacji Kredytowej to instytucja powołana w 1997 roku na wniosek Związku Banków Polskich. Jego otworzenie wiązało się z koniecznością wprowadzenia istotnych elementów kontroli oraz przekazywania informacji, mających na celu ułatwienie bankom podejmowanie decyzji kredytowych oraz uniknięcie oszustw finansowych i zadłużeń Polaków. BIK jest zatem wyposażona w narzędzia umożliwiająca gromadzenie, przetwarzanie oraz udostępnianie informacji na temat finansowych operacji klientów banków i innych instytucji, które udzielają kredytów konsumpcyjnych. W tej chwili BIK współpracuje z 48 bankami komercyjnymi oraz 569 innymi instytucjami takimi jak banki spółdzielcze oraz SKOK-i. Wśród danych BIk znajdziesz informacje na temat każdego zaciągniętego twojego długu, który cały czas spłacasz lub miałeś problem z jego spłatą. Informacje na temat długów już spłaconych bez problemów przechowywane są do 5 lat i stanowią 90% wszystkich danych BIK. Twierdzenie zatem, że BIK jest instytucją, która przekreśla kredytowe marzenia Polaków jest błędne. Tak samo jak utrudnia tak i pomaga, a właściwie samo mówienie, że jakkolwiek BIK wpływa na to czy kredyt zostanie nam udzielony jest dużym nadużyciem. BIK tworzy jedynie raport, będący niezmienionym zapisem faktów, dotyczących spłaty naszych kredytów. Nie sugeruje decyzji, jaką musi podjąć bank. To dokładnie pokazuje, że to bank odpowiedzialny jest za decyzje w sprawie udzielenia kredytu. Tak czy inaczej, negatywne epizody na pewno nie pomogą nam w uzyskaniu kredytu, natomiast nasze dobre praktyki, które stanowią 90% danych w BIK, z pewnością pomogą każdemu, kto chce skorzystać z pomocy finansowej w postaci kredytu bankowego. BIK przechowuje w swoim zasobach nie tylko informacje o kredycie, ale również szczegółowe jego dane takie jak kwota spłaty, data zaciągnięcia oraz daty wszystkich płatności, które w jego zakresie zostały wykonane. Poza informacja na temat kredytów i pożyczek w BIK można zauważyć ilość wglądów do raportu przeprowadzonych w ostatnim czasie. Być może dla nas jest to informacja neutralna, ale bank im więcej takich wglądów zauważy, tym łatwiej jest mu stwierdzić, że przed wizytą w jego oddziale byliśmy już w paru placówkach i w każdej próbowaliśmy zaciągnąć kredyt. Jeśli wgląd nie był pokryty kredytem, mamy prosty wniosek, że zostaliśmy odprawieni z kwitkiem, a więc bank w którym aktualnie jesteśmy, może sugerować się zdaniem swoich poprzedników. Najdłużej przechowywane są oczywiście dane negatywne, których obecność może albo całkowicie uniemożliwić nam zaciągnięcie kredytu, albo znacznie pogorszyć warunki jego udzielenia. Niewiele osób wie, ale bank nie ma jednej formy kredytu dla wszystkich chętnych, a swoje warunki dobiera indywidualnie do każdego klienta między innymi w oparciu o raport BIK.
Jak zadbać o historie kredytową?
Pytanie, a zaraz odpowiedź są bardzo proste. Aby posiadać pozytywna historię kredytową, należy spłacać swoje wszystkie zobowiązania w takim czasie, jaki podany jest w umowie. Zaciąganie kredytów zawsze buduje nasz lepszy wizerunek dla banku. W błędzie są osoby, które myślą, że nie posiadanie kredytu w ogóle, jest dla banku zielonym światłem. Wręcz przeciwnie – pracownik instytucji kredytowej w tym wypadku nie może stwierdzić czy jesteśmy dla niego wiarygodni. Warto więc postarać się, aby już od samego początku dorosłego życia zaciągać łatwe w spłaceniu kredyty, o których informacja będzie tworzyła nasz pozytywny obraz w oddziale banku. Nawet w przypadku, kiedy stać nas na zakup jakiegoś przedmiotu za gotówkę, warto zastanowić się nad rozłożeniem jego zakupu na raty. Kolejnym sposobem na uniknięcie negatywnego zapisu w bazie BIK jest szczera rozmowa z pracownikiem banku, zanim jeszcze dojdzie do zwłoki ze spłata naszej raty. Warto pamiętać w takim przypadku, że podobnie jak nam zależy na spłacie, tak samo zależy na tym bankowi. Zatrudnienie komornika to jedynie konieczność, której bank stara się uniknąć. W wielu przypadkach szczera rozmowa może nawet skutkować odroczeniem spłaty kolejnej raty na późniejszy termin, a nawet przerwą w spłacie na jakiś czas. Rozwiązanie takie wiąże się z uniknięciem adnotowania zwłoki w bazie BIK. Dla osób, które już dopuściły do negatywnych epizodów kredytowych i zdają sobie sprawę ze swojej negatywnej historii BIK istnieją specjalne rozwiązania typu czyszczenie negatywnej historii. Rozwiązania takie są oferowane przez liczne firmy pożyczkowe i są dostępne w wielu miastach w Polsce. Jest to jednak ostateczność i należy zadbać o swoją historię znacznie wcześniej. Warto mieć świadomość, że do bazy BIK trafiają wszelkie informacje o naszych kredytach, pożyczkach, limitach, debetach, kartach kredytowych, a więc wszystkie produkty, które uzyskamy za pośrednictwem banku.